HELP PR & KOMMUNIKATION

VORES YDELSER

Intern kommunikation

Hos Help tror vi på, at det er den enkle og involverende kommunikation, som får dig hørt og forstået. Vi rådgiver ledelsen og eksekverer interne kommunikationsopgaver. Vi forankrer forandringer i organisationen for at sikre, at strategien er forstået og fulgt af alle medarbejdere. Vi har cases på intern kommunikation og forankringsprocesser. Kontakt Mads Byder eller Morten Laasholdt.

Kommunikationsplan

Hvis ikke en kommunikationsstrategi kan vrides ned på en enkelt side, er den ikke værdifuld for dens brugere. Den må hellere være kort og enkel end lang og kringlet. Og selvfølgelig i et sprog, som målgruppen forstår. Hos Help gør vi en dyd ud af skabe enkel og stærk kommunikation, der bliver brugt igen og igen. En kommunikationsstrategi skal nemlig måles på dens evner i brug – ikke på lixtal.

PUBLIC RELATIONS

Vi gør tingene anderledes hos Help. Det er vi nødt til for at lykkes for vores kunder, sådan som medierne ser ud i dag. Det ændrede medielandskab betyder, at vi hver dag ser på vores kunders kommunikationsmuligheder. Vi har ikke én bestemt historie, som vi fokuserer på for vores kunder – vi har grundfortællinger, budskaber og vinkler. Det giver os mange forskellige historier, som kan bruges præcis, når de er relevante i det aktuelle mediebillede. Og det skaber værdi for vores kunder.

Andre ydelser

• Ledelseskommunikation
• Grundfortælling
• Medietræning
• Budskabsformidling
• Præsentationsteknik
• Kriseberedskab- og håndtering
• Social media og influencers PR
• Video, grafik og animation
• Projektstyring af events
• Personaledage
• Masser af gode ideer og proaktivitet!

OM HELP

Help PR & Kommunikation er en selvstændig virksomhed, der arbejder med et netværk af underleverandører. Help er som virksomhed et produkt af de seneste års udvikling i markedet, hvor det er blevet populært at indkøbe de kompetencer, der er brug for. Store full service løsninger er ikke Help. Vi rådgiver og servicerer nogle af de største brands i Europa, fordi vi med en lille, fleksibel stamme formår at få tingene ud over rampen til tiden. Kræver opgaverne kompetencer som web, grafik, tryk, film, SMS eller sociale medier, har vi et fast netværk, vi arbejder sammen med hver dag.

God kommunikation kræver træning
... og en bevidsthed om virkemidler og vilkår, når man skal begå sig som kommunikatør foran sine ansatte, ved oplæg eller i interviewet med den kritiske journalist. Help PR er kendt for at gennemføre effektive, energifyldte og ekstremt lærerige workshops, hvor vi udfordrer deltagerne med øvelser og cases og klæder dem på til at blive bedre kommunikatører. Om det er medietræning, budskabsformidling eller præsentationsteknik har Help mange års erfaring med at hjælpe talspersoner ud over rampen. Og vi skræddersyr ofte en workshop, så den passer til den enkelte kundes specifikke behov.


TEAM HELP

Help PR består af en flok engagerede mennesker uddannet i kommunikation, PR og journalistik.

Uploaded image

Mads P. Byder

Partner og stifter
Mads@help-pr.dk
20 62 77 27
Uploaded image

Morten Laasholdt

Seniorrådgiver & teamchef
Morten@help-pr.dk
31 17 71 17
Uploaded image

Henrik Keller

Chefrådgiver
Henrik@help-pr.dk
26 36 64 17
Uploaded image

Lars Krøldrup

Seniorrådgiver
Lars@help-pr.dk
81 74 06 07
Uploaded image

Charlotte Correll

Seniorrådgiver
Charlotte@help-pr.dk
26 79 73 77
Uploaded image

Mikkel Luplau Schmidt

Seniorrådgiver
Mikkel@help-pr.dk
50 60 02 77
Uploaded image

Katrine Jacobsen

Kommunikationsrådgiver
Katrine@help-pr.dk
53 25 27 09
Uploaded image

Kasper Jørgensen

Kommunikationskonsulent
Kasper@help-pr.dk
26 72 12 80
Uploaded image

Jacob Bülow Hansen

Kommunikationskonsulent
Jacob@help-pr.dk
28 94 27 40
Uploaded image

Mathilda Tvilstegaard

Kommunikationskonsulent
Mathilda@help-pr.dk
21 22 28 79
Uploaded image

Niklas Bo Markussen

Grafiker & videofotograf
Niklas@help-pr.dk
40 82 45 43
Uploaded image

Nikoline Mira Schmidt Helsbro

Studiemedhjælper
Nikoline@help-pr.dk
28 15 14 18
Uploaded image

Fie Ebbesen

Studiemedhjælper
Fie@help-pr.dk
51 88 36 34
Uploaded image

Stefani Lohmann

Studiemedhjælper
Stefani@help-pr.dk
24 21 75 05
Uploaded image

Julie Brix Christensen

Praktikant
Julie@help-pr.dk
42 68 41 42
Uploaded image

Johan Bolving

Praktikant
Johan@help-pr.dk
30 29 46 37

NETVÆRK