skip to Main Content

Influencer marketing

Vores tilgang til influencer marketing handler ikke kun om at få et brand eller produkt eksponeret. Det handler i lige så høj grad om det budskab og de værdier omkring brandet, som influencerne får frem i deres kommunikation. Stærkt indhold og reach skal gå hånd i hånd for at have en effekt. Derfor udvikler vi først det stærke koncept med den rette storytelling, og herefter finder vi den rette til at formidle det.

Netværk

Vi har et bredt netværk, som omfatter fotografer, grafiske designere, webprogrammører og filmskabere. Derfor kan vi hjælpe jer uanset hvilken kanal, I vil udkomme på. Vi har også et netværk af partnere i Norden, så vi kan også løfte opgaver uden for Danmark.

Help Create

Help Create er vores kreative marketing-sidekick, der hjælper med at forløse den gode idé kreativt, så historien får det rette publikum og gør en forskel hos målgruppen. Help Create udvikler bl.a. content hubs, omdømme og branding-kampagner, SoMe-eksekveringer og film.

Video og film

Med en journalistisk tilgang, høj fart og kvalitet og med et fokus på historien og virksomhedens mål kan Help levere videohistorier fortalt inden for alt mellem 10 og 120 sekunder. Vi har VJ kompetencer inhouse og kan rykke hurtigt, når den gode historie skal fortælles her og nu. Video på mere end 120 sekunder vil ofte antage mere filmiske formater, og det er i så fald en opgave for vores kreative sidekick Help Create. Se nogle af vores cases her. (link til https://help-pr.dk/help-video/)

01: VI HAR HÅNDEN PÅ
KOGEPLADEN

Hos Help gør vi tingene anderledes, for det efterspørger markedet. Vores arbejde SKAL udkomme i pressen, internt eller på sociale medier og ikke blive til endnu en rapport, der ender i skuffen. Ellers kan vi ikke sende en regning. Vores tilgang giver dig en proaktiv og engageret partner, der tager initiativet og ser nye muligheder i jagten på at få dine historier ud over rampen.

02: STORYTELLING DER
HJÆLPER DIN FORRETNING

Vi stiller spørgsmål til din forretning for at skabe den bedste mulige fortælling om din virksomhed eller produkt. Vi undrer os, udfordrer dig og vender tingene på hovedet for at se muligheder og potentiale. Altid med respekt for din forretning og virksomhedens behov, udvikling og udfordringer.

03: SAMARBEJDE GIVER
FART OG KVALITET

Det går stærkt i mediebilledet, og hos Help har vi for længst accepteret, at der skal fart på. Vi er dér, hvor det sker – når det sker. Om det er i pressen, på sociale medier eller internt i din virksomhed, er værdien af PR- og kommunikationsarbejdet størst, når der er hastighed i leverancerne. Derfor arbejder vi i agile teams, så vi kan hjælpe dig med at udkomme hurtigt med den bedste historie – uanset kanal.

04: VI ARBEJDER SOM
EN KOMMERCIEL REDAKTION

Vi forstår, tænker og arbejder som journalister. Vi bruger tendenser i samfundet og arbejder med aktualitet, identifikation og relevans, så dine historier har størst mulig chance for at trænge igennem.

05: VI UDFORDRER DIG

Vi er kommunikations- og PR-eksperter, og derfor kommer vi aldrig til at tale dig efter munden. Vi forstår journalister, influencers, medier, kanaler, tendenser og modtagere, uanset om du taler B2B eller B2C. Derfor ser vi som vores vigtigste opgave at give dig klar, målrettet og ærlig rådgivning.

Help Team

Vi er et ungt, dynamisk team, der er klar til at løfte alle opgaver med proaktivitet og høj energi.
Gennem et tæt samarbejde, der bygger på tillid, ser vi frem til at skabe værdi for dig og din forretning.

Kasper Kankelborg

Chefrådgiver

+45 26 13 57 71  -  kk@help-pr.dk  

Morten Laasholt

Seniorrådgiver & teamchef

+45 31 17 71 17  -  morten@help-pr.dk  

Mikkel Luplau Schmidt

Seniorrådgiver & teamchef

+45 50 60 02 77  -  mikkel@help-pr.dk   

Mads Byder

Partner & stifter

+45 20 62 77 27  -  mads@help-pr.dk   

Charlotte Correll

Seniorrådgiver

+45 2679 7377  -  charlotte@help-pr.dk  

Kristian Torp

Digital konsulent

+45 28 78 25 00  -  kristian@help-pr.dk  

Katrine Jacobsen

Kommunikationsrådgiver

+45 53 25 27 09  -  katrine@help-pr.dk  

Mathilda Tvilstegaard

Kommunikationskonsulent

+45 21 22 28 79  -  mathilda@help-pr.dk    

Nadia Jakobsen

Kommunikationskonsulent

+45 40 71 04 95  -  nadia@help-pr.dk  

Jacob Bülow Hansen

Kommunikationskonsulent

+45 28 94 27 40  -  jacob@help-pr.dk  

Simon Cantor

Kommunikationskonsulent

+45 26 70 85 04  -  simon@help-pr.dk    

Helene Fritzemeier

Kommunikationskonsulent

+45 30 29 52 22  -  helene@help-pr.dk  

Esben Oxenhvad

Videojournalist

+45 20 84 03 83  -  esben@help-pr.dk

Cassandra Hemmingsen

Juniorkonsulent

+45 27 15 18 01  -  cassandra@help-pr.dk

Emil Lohse

Juniorkonsulent

+45 24 83 79 93  -  emil@help-pr.dk

Amanda Thaarsti

Juniorkonsulent

+45 42 46 57 82  -  amanda@help-pr.dk

Celina Razavi

Praktikant

+45 29 39 42 46  -  celina@help-pr.dk 

Jasmia Wredstrøm

Praktikant

+45 51 88 22 65  -  jasmia@help-pr.dk

Liv krongaard

Praktikant

+45 31 17 82 67  -  liv@help-pr.dk

Help PR & Kommunikation
Sundkaj 7, 3. sal
2150 Nordhavn
Danmark

info@help-pr.dk
CVR.nr.: 31 49 64 46

Back To Top