skip to Main Content

Hos Help har vi fokus på enkelthed og eksekveringskraft i alt, hvad vi gør.
Vi løser kommunikationsopgaver af enhver art, er ivrige efter at få tingene gjort og får et kick ud af at skabe resultater.

Rådgivning

Gennem 15 år har Help rådgivet danske og internationale virksomheder om alt fra grundfortællinger, kommunikationsstrategier og budskaber til personlig gennemslagskraft, pressehåndtering og kriser af enhver art. Vi ved, at evnen til at rådgive tydeligt og træde til med kort varsel er ekstremt vigtig for alle virksomheder. 

PR

Help har ikke uden grund fået ry for at være Danmarks bedste bureau til proaktiv og reaktiv presse. Det er vores evne til at se og udvikle historier, bringe dem i spil i medier og kanaler samt et højt eksekveringstempo, der har gjort forskellen for vores kunder. I de nordiske lande har vi et tæt samarbejde med bureauer, der ligner os selv, dvs. med stor eksekveringskraft, høj proaktivitet og god energi.

Influencer marketing

Vores tilgang til influencer marketing handler ikke kun om at få et brand eller produkt eksponeret. Det handler i lige så høj grad om det budskab og de værdier omkring brandet, som influencerne får frem i deres kommunikation. Stærkt indhold og reach skal gå hånd i hånd for at have en effekt. Derfor udvikler vi først det stærke koncept med den rette storytelling, og herefter finder vi den rette til at formidle det.

Digitalt

I Help hjælper vi virksomheder med storytelling i alle kanaler. Vi udvikler og driver LinkedIn accounts, Twitter-profiler, Instagram-konti og content hubs for flere af vores kunder, og vi træner medarbejdere og ledere i at navigere på sociale medier og bruge deres digitale stemme til at underbygge forretningen. Nøgleordene er engagerende fortællinger levendegjort gennem infografikker, billeder og videoer.

Help Create

Help Create er vores kreative marketing-sidekick, der hjælper med at forløse den gode idé kreativt, så historien får det rette publikum og gør en forskel hos målgruppen. Help Create udvikler bl.a. content hubs, omdømme og branding-kampagner, SoMe-eksekveringer og film.

Video og film

Med en journalistisk tilgang, høj fart og kvalitet og med et fokus på historien og virksomhedens mål kan Help levere videohistorier fortalt inden for alt mellem 10 og 120 sekunder. Vi har VJ kompetencer inhouse og kan rykke hurtigt, når den gode historie skal fortælles her og nu. Video på mere end 120 sekunder vil ofte antage mere filmiske formater, og det er i så fald en opgave for vores kreative sidekick Help Create.
Se nogle af vores cases her.

Intern kommunikation

Vi ved, at kommunikationen også skal være klar på de interne linjer. Strategier efterleves bedst, hvis kommunikationen er enkel og involverende, og det er altid vores udgangspunkt, når vi rådgiver om interne kommunikationsopgaver. Vi forankrer værdier, kulturer og strategier på tværs af organisationen for at sikre, at alle medarbejdere arbejder ud fra samme fundament. 

Netværk

Vi har et bredt netværk, som omfatter fotografer, grafiske designere, webprogrammører og filmskabere. Derfor kan vi hjælpe jer uanset hvilken kanal, I vil udkomme på. Vi har også et netværk af partnere i Norden, så vi kan også løfte opgaver uden for Danmark.

01: VI HAR HÅNDEN PÅ
KOGEPLADEN

Hos Help gør vi tingene anderledes, for det efterspørger markedet. Vores arbejde SKAL udkomme i pressen, internt eller på sociale medier og ikke blive til endnu en rapport, der ender i skuffen. Ellers kan vi ikke sende en regning. Vores tilgang giver dig en proaktiv og engageret partner, der tager initiativet og ser nye muligheder i jagten på at få dine historier ud over rampen.

02: STORYTELLING DER
HJÆLPER DIN FORRETNING

Vi stiller spørgsmål til din forretning for at skabe den bedste mulige fortælling om din virksomhed eller produkt. Vi undrer os, udfordrer dig og vender tingene på hovedet for at se muligheder og potentiale. Altid med respekt for din forretning og virksomhedens behov, udvikling og udfordringer.

03: SAMARBEJDE GIVER
FART OG KVALITET

Det går stærkt i mediebilledet, og hos Help har vi for længst accepteret, at der skal fart på. Vi er dér, hvor det sker – når det sker. Om det er i pressen, på sociale medier eller internt i din virksomhed, er værdien af PR- og kommunikationsarbejdet størst, når der er hastighed i leverancerne. Derfor arbejder vi i agile teams, så vi kan hjælpe dig med at udkomme hurtigt med den bedste historie – uanset kanal.

04: VI ARBEJDER SOM
EN KOMMERCIEL REDAKTION

Vi forstår, tænker og arbejder som journalister. Vi bruger tendenser i samfundet og arbejder med aktualitet, identifikation og relevans, så dine historier har størst mulig chance for at trænge igennem. 

05: VI UDFORDRER DIG

Vi er kommunikations- og PR-eksperter, og derfor kommer vi aldrig til at tale dig efter munden. Vi forstår journalister, influencers, medier, kanaler, tendenser og modtagere, uanset om du taler B2B eller B2C. Derfor ser vi som vores vigtigste opgave at give dig klar, målrettet og ærlig rådgivning.

Vi er et ungt, dynamisk team, der er klar til at løfte alle opgaver med proaktivitet og høj energi.
Gennem et tæt samarbejde, der bygger på tillid, ser vi frem til at skabe værdi for dig og din forretning.

Kasper Kankelborg

Bureauchef

+45 26 13 57 71  -  kk@help-pr.dk  

Morten Laasholdt

Seniorrådgiver

+45 31 17 71 17  -  morten@help-pr.dk  

Mikkel Luplau Schmidt

Seniorrådgiver

+45 50 60 02 77  -  mikkel@help-pr.dk   

Mads Byder

Stifter

+45 20 62 77 27  -  mads@help-pr.dk   

Charlotte Correll

Seniorrådgiver

+45 26 79 73 77  -  charlotte@help-pr.dk  

Kristian Torp

Seniorrådgiver

+45 28 78 25 00  -  kristian@help-pr.dk  

Katrine Jacobsen

PÅ BARSEL

+45 53 25 27 09  -  katrine@help-pr.dk  

Nadia Jakobsen

Kommunikationsrådgiver og Kreativ Ansvarlig

+45 40 71 04 95  -  nadia@help-pr.dk  

Jacob Bülow Hansen

Kommunikationsrådgiver

+45 28 94 27 40  -  jacob@help-pr.dk  

Esben Oxenvad

Video- og kommunikationskonsulent

+45 20 84 03 83  -  esben@help-pr.dk

Simon Cantor

Kommunikationskonsulent

+45 26 70 85 04  -  simon@help-pr.dk    

Helene Fritzemeier

Kommunikationskonsulent

+45 30 29 52 22  -  helene@help-pr.dk  

Cassandra Hemmingsen

Kommunikationskonsulent

+45 27 15 18 01  -  cassandra@help-pr.dk

Ditte Bøgeskov Andersson

Kommunikationskonsulent

+45 23 95 40 88  -   ditte@help-pr.dk

Mette Josephine Stenlund

Kommunikationskonsulent

+45 60 14 69 29 -  mette@help-pr.dk

Lasse Ryom

Kommunikationskonsulent

+45 31 75 95 55  -  lasse@help-pr.dk

Amanda Thaarsti

Juniorkonsulent

+45 42 46 57 82  -  amanda@help-pr.dk

Celina Razavi

Juniorkonsulent

+45 29 39 42 46  -  celina@help-pr.dk 

Help PR & Kommunikation
Sundkaj 125, 3. sal
2150 Nordhavn
Danmark

info@help-pr.dk
CVR.nr.: 31 49 64 46

Back To Top